26 lutego 2025 roku przypada 100. rocznica utworzenia policji kobiecej w Polsce. W dniu tym mija stulecie od momentu, gdy minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski wydał polecenie powołania do życia żeńskiej formacji policyjnej. Tego samego roku rozpoczęła się również pierwsza seria kursów dla policjantek, które przeszkolono w walce z przestępczością zorganizowaną, w tym handlem ludźmi. Obchody tego jubileuszu to doskonała okazja, by spojrzeć na ewolucję roli kobiet w polskiej Policji oraz ich osiągnięcia przez ostatnie sto lat.
W początkowej fazie istnienia, policja kobieca musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, w tym z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa oraz trudnościami w zdobywaniu doświadczenia. Początkowo policjantki zajmowały się głównie sprawami związanymi z nierządem i handlem żywym towarem, ale ich misja szybko się rozszerzyła. Nowo powstałe struktury, takie jak VI Brygada Urzędu Śledczego w Warszawie, umożliwiły im bardziej kompleksowe działania, jednak w pierwszych latach liczba policjantek pozostawała na stosunkowo niskim poziomie.
Sukcesy kobiet w Policji były wynikiem ich ciężkiej pracy, determinacji oraz chęci poprawy sytuacji społecznej. Z biegiem lat, kobiety w policji zyskały większe uznanie i zaczęły pełnić coraz bardziej odpowiedzialne funkcje. W 1935 roku ruszyły kolejne kursy, które miały na celu poprawę jakości szkolenia. Ostatecznie należy podkreślić, że aktualnie w polskiej Policji zatrudnionych jest ponad 38 tys. kobiet, co dowodzi postępu, jaki dokonano w tej dziedzinie przez ostatnie sto lat. Obchody stulecia policji kobiecej będą zatem czasem refleksji nad osiągnięciami oraz otwartym dialogiem na temat przyszłości kobiet w służbach mundurowych.
Źródło: Policja Nowy Tomyśl
Oceń: Obchody stulecia kobiet w polskiej Policji
Zobacz Także