Andrzej Weber (architekt)


Andrzej Kazimierz Weber, urodzony 30 listopada 1933 roku w Nowym Tomyślu, był nie tylko niezwykle utalentowanym architektem, ale również ważną postacią w polskiej architekturze XX wieku. Jego kariera zawodowa odznaczała się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Niestety, odszedł 17 czerwca 1996 roku w Kłodzku, pozostawiając po sobie trwały ślad w branży architektonicznej.

Weber miał swoje korzenie w regionie Wielkopolski i przez wiele lat aktywnie uczestniczył w różnorodnych projektach budowlanych, które przyczyniły się do kształtowania przestrzeni miejskiej w Polsce.

Życiorys

Andrzej Weber wywodził się z licznej rodziny z Poznania. W 1946 roku osiedlił się w Kłodzku razem z matką oraz siostrą, gdzie dokończył swoje ostatnie klasy szkoły podstawowej. W latach 1949-1953 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. W czasie nauki podjął pracę jako instruktor w kłodzkim Domu Harcerza. Ze względu na trudności finansowe kończył ostatnią klasę gimnazjum w LO dla Pracujących, jednocześnie pracując w Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego CPLiA. W latach 1954-1958 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a swoją pracę dyplomową, wykonaną pod kierunkiem profesora J. Szablowskiego, obronił w roku następnym.

Jego kariera zawodowa rozwijała się w następujący sposób:

  • 1959-1963 – Wojewódzkie Biuro Projektów we Wrocławiu, gdzie pracował w Wielobranżowym Dziale Terenowym w Kłodzku,
  • 1963-1966 – kierownik Zespołu Urbanistyki w Powiatowym Prezydium Rady Narodowej w Kłodzku, uczestniczył w opracowywaniu Planu Szczegółowego Zagospodarowania Dzielnicy Staromiejskiej w Kłodzku, co zaowocowało uhonorowaniem go nagrodą Ministra Budownictwa w 1966 roku,
  • 1966-1969 – kierownik Wydziału Remontów Kapitalnych oraz zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kłodzku,
  • 1969-1990 – Dział Terenowy Wojewódzkiego Biura Projektów w Kłodzku.

W 1990 roku przeszedł na rentę inwalidzką. Od września 1990 do marca 1991 roku pełnił rolę zastępcy burmistrza miasta Kłodzka. Po zakończeniu swojego życia, został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Dusznickiej.

Wybrane realizacje

Andrzej Weber, jako architekt, przyczynił się do realizacji wielu interesujących projektów. Wśród jego najważniejszych osiągnięć można wyróżnić:

  • zespół parafialny z kaplicą parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku,
  • zespół parafialny z kaplicą Królowej Różańca Św. w Dzierżoniowie,
  • budownictwo jedno- i wielorodzinne na terenie Kłodzka, w tym ul. Sienkiewicza, ul. Jana Pawła II 11, ul. Czeska 28, 33-37 oraz ul. Tumska 1,
  • domy wolnostojące w Jaszkowej, Ścinawce Średniej oraz Polanicy-Zdroju.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna. [dostęp 05.11.2014 r.]

Oceń: Andrzej Weber (architekt)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:15