Stefan Grocholewski


Stefan Stanisław Grocholewski, urodzony 19 stycznia 1950 roku w Nowym Tomyślu, a zmarły 25 marca 2010 roku w Poznaniu, był wybitnym polskim inżynierem oraz doktorem habilitowanym nauk technicznych. Jego wkład w rozwój nauki oraz technologii Erządzania dźwiękiem pozostanie w naszej pamięci.

Profesor Grocholewski miał znaczący wpływ na obszar automatycznego rozpoznawania i syntezy mowy, a swoją działalność naukową związał z Politechniką Poznańską, gdzie przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów.

Życiorys

Stefan Grocholewski przyszedł na świat 19 stycznia 1950 roku w Nowym Tomyślu, w rodzinie Stanisława Grocholewskiego oraz Józefy z domu Stawińskiej. Warto wspomnieć, że jego brat, kard. Zenon Grocholewski, również odegrał istotną rolę w historii. W 1981 roku uzyskał stopień doktora na Politechnice Poznańskiej, gdzie jego praca doktorska dotyczyła „Metody wykorzystania skrajnie ograniczonego sygnału mowy do rozpoznawania wybranych poleceń dyspozycyjnych”, napisana pod merytorycznym nadzorem prof. Zygmunta Szwaji. Kolejnym istotnym krokiem w jego karierze naukowej była habilitacja, którą uzyskał w 2001 roku, bazując na pracy pt. „Statystyczne podstawy systemu ARM dla języka polskiego”. Był profesorem na swojej uczelni oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie, jak również w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Przez cały okres swojej kariery zawodowej Grocholewski był ściśle związany z Politechniką Poznańską, gdzie w Zakładzie Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki prowadził badania naukowe.

Na początku swoje pracy naukowej koncentrował się na systemach zdalnego sterowania, co zaowocowało uzyskaniem w 1975 roku Nagrody Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za aktywny wkład w rozwój cyfrowego systemu telemechaniki w poznańskiej sieci gazowniczej. Jego badania obejmowały również komunikację głosową człowieka z komputerem. Był także biegłym sądowym w dziedzinie fonoskopii i brał udział w śledztwie dotyczącym katastrofy samolotu CASA C-295 w Mirosławcu, do której doszło 23 stycznia 2008 roku.

Nie bez znaczenia były również jego działania w obszarze wsparcia dzieci głuchych, dla których opracowywał specjalistyczne programy komputerowe. Dodatkowo, przyczynił się do stworzenia fonetografu, urządzenia wykorzystywanego w pomiarach pola głosowego w klinikach otolaryngologicznych. Opublikował wiele prac naukowych i wypromował ponad sto prac dyplomowych, magisterskich oraz inżynierskich. W latach 2001–2005 pełnił funkcję prezesa Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Jego prace zostały docenione przez środowisko naukowe, co zaowocowało odznaczeniami, takimi jak Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Stefan Grocholewski zmarł 25 marca 2010 roku w Poznaniu na skutek walki z chorobą nowotworową. Jego ciało spoczęło na Cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya przy ulicy Lutyckiej. Był mężem Krystyny z d. Rejer i miał córkę.

Przypisy

  1. a b Prof. dr hab. inż. Stefan Grocholewski [online], geni.com [dostęp 18.05.2021 r.]
  2. a b Dr hab. inż. Stefan Stanisław Grocholewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.05.2021 r.]
  3. a b c d Pożegnanie prof. Stefana Grocholewskiego [online], radiomaryja.pl, 31.03.2010 r. [dostęp 18.05.2021 r.]
  4. Ktoś manipulował przy nagraniach z CASY? [online], wiadomosci.onet.pl, 11.10.2010 r. [dostęp 18.05.2021 r.]
  5. Strona(y) Stefana Grocholewskiego [online], cs.put.poznan.pl [dostęp 18.05.2021 r.]
  6. Historia Oddziału [online], pti.poznan.pl [dostęp 18.05.2021 r.]
  7. Prof. Stefan Grocholewski [online], billiongraves.com [dostęp 18.05.2021 r.]

Oceń: Stefan Grocholewski

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:19